zespół

Depresja i Ciało

25/02/2020
 
 

Podstawowa zasada współczesnego życia polega na tym że wyrażamy się w działaniu (....). Satysfakcja z działania jest tylko sosem dodającym smaku właściwej potrawie, którą stanowi satysfakcja z BYCIA. (...). Filozofia działania jest zdradziecka i zgubna, gdyż ujmuje się ją w racjonalnych na pozór zaleceniach aby dawać z siebie wszystko, wykorzystywać swój potencjał. Takie wymagania nie dają nam chwili na spoczynek, zmuszają nas byśmy współzawodniczyli z samym sobą. Tę filozofię narzuca się dzieciom, zanim mają okazję posmakować radości bycia sobą, wolnymi i niewinnymi istotami ... w bezpiecznym otoczeniu domu i rodziców. (...).
Nadmierna stymulacja odrywa człowieka od własnego ciała, gdyż zakłóca jego wewnętrzne rytmy i harmonię. Miarą wielkości tego zaburzenia jest niezdolność do spokojnego siedzenia na krześle, bezczynności, przebywana w odosobnieniu- innymi słowy do bycia sobą...mąż nie znajduje czasu dla żony, matka dla dziecka, przyjaciel dla przyjaciela. Rób coś, ruszaj się, ruszaj- i w końcu nie starcza czasu nawet na porządne oddychanie.
(…) Miejsce naturalnego macierzyństwa zajęła dziś matka w roli menedżera. (…). Menedżerskie prowadzenie domu redukuje dzieci do poziomu przedmiotów. Wszyscy moi pacjenci z depresją mają poczucie , nieraz głęboko zakorzenione, że byli przedmiotami, o które dbano i które wychowywano w taki sposób żeby rodzice mogli być z nich dumni albo przynajmniej nie mieli z nimi kłopotów. ” 

Alexander Lowen 

 
 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34