zespół

10 solidnych rzeczy

12/08/2019
 
 

Jest takie powiedzenie mądrego rabina: “10 solidnych rzeczy stworzono w świecie. Skała jest twarda, ale żelazo ją rozłupie. Żelazo jest mocne, ale ogień je topi. Ogień jest silny, ale woda go gasi. Woda jest ciężka, jednak chmury ją niosą. Chmury są gęste, wiatr potrafi je rozpędzić. Wiatr jest porywisty, ale ciało mu się oprze. Mimo że ciało jest mocne, lęk potrafi je złamać. Strach jest wielki, ale przy pomocy wina można się go pozbyć. Wino jest mocne, jednak sen znosi jego działanie. Nawet od najgłębszego snu, śmierć ma większą moc. A jednak to miłość wybawia od śmierci.”

Wakacje, czas wolny, urlopy sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości, relacji. Czasami pozostają one chwilowym flirtem czy zauroczeniem, nieraz znajomością a mogą też przerodzić się w dłuższy związek. Kiedy miłe okoliczności natury miną i przyjdzie czas na zdjęcie różowych okularów, warto się zastanowić, jak postarać się, aby relacja nie przebrzmiała wraz z mijającą letnią aurą. Sparafrazuję zasłyszane powiedzenie pisząc, że miłość to czasownik. Oczywiście miłość można opisywać pięknymi przymiotnikami wyznając ją, jednak kolejny krok w uczuciu to zadanie sobie pytania, na co w imię tej miłości jestem gotów? Co mogę ofiarować dla nas dwojga, aby nam się udało stworzyć dobrą, satysfakcjonującą relację?

Czasami z pomocą przychodzą zaobserwowane w przeszłości relacje bliskich nam dorosłych, rodziców, opiekunów, dziadków. Możemy sięgnąć do skrzyni naszych wspomnień, naszych utrwalonych wzorców, o ile jest ona zasobna i dobra. Kiedy natrafiamy na pustkę albo nie chcemy powielać tego, co tam znaleźliśmy, możemy sięgnąć po pomoc opartą na wzajemnej relacji. Czyli po psychoterapię.

Psychoterapeuta stwarza granice i formę relacji poprzez setting. To jak często odbywają się spotkania, jak długo, kiedy i gdzie, ile wynosi wynagrodzenie i w jakiej formie jest pobierane. Ze swojej strony terapeuta wnosi umysł gotowy do zamyślenia, wrażliwość gotową na spotkanie nowej osoby z jej nieznanym światem wewnętrznym. W sprzyjających warunkach, na które wpływ mają obie strony w tej wymianie, choć nie w ten sam sposób, krok po kroku powstaje unikalna relacja.

Poprzez ciepłą, osobistą troskę terapeuty wyrażaną w empatycznym słuchaniu, może on próbować zrozumieć na głębszym poziomie emocjonalnym zawirowania z życia pacjenta.
Często bycie autentycznie słuchanym bez uprzedzeń, oceny, „wiedzeniem lepiej” jest nowym, terapeutycznym doświadczeniem. Kiedy pojawi się i utrwali w relacji terapeutycznej, jest szansa, że zostanie przeniesione do innych relacji i pomoże wieść głębsze, prawdziwsze życie z drugą wybraną osobą.

 
 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34