zespół

Psychoterapeutyczna rola modlitwy a jej skuteczność i sensowność.

19/06/2019
 
 

Wyjątkowość tej publikacji polega na przedstawieniu kontrowersyjnych tematów w dwóch artykułach przez autorów różniących się w poglądach, a następnie skomentowaniu artykułu oponenta.

Chcę pokrótce odnieść się do rozdziałów na temat modlitwy, jej skuteczności, sensowności jak również efektywności psychoterapeutycznej. Jedocześnie polecam całą pozycję, która inspiruje do myślenia i pozwala przyjrzeć się trudnym tematom niejednostronnie.

Autorka rozdziału “Psychoterapeutyczna rola modlitwy”, Zofia Rosińska podsumowuje swoją pracę pisząc, że modlitwa nie jest psychoterapią, czy jedną z metod psychoterapeutycznych, ale mimo to przyczynia się do lepszego funkcjonowania w życiu codziennym i poprawy wewnętrznego stanu osoby modlącej się.
Autorka powołuje się między innymi na badania Dr. Herberta Bensona, który przez wiele lat badał wpływ modlitwy na poprawę zdrowia pacjentów po operacjach kardiologicznych, również modlitwy wstawienniczej (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16569567). Badania nie wykazały szybszego dochodzenia do zdrowia modlących się pacjentów.
We wcześniejszych badaniach o wpływie medytacji Benson wykazał jednak spadek metabolizmu, częstotliwości akcji serca, ilości oddechów i aktywności mózgu. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10841380 ).

Drugi z rozdziałów “Sensowność i skuteczność modlitwy” autorstwa Roberta Piłata opisuje modlitwę jako złożoną czynność mowy.
Autor poddaje w wątpliwość skuteczność modlitwy, ale zwraca uwagę na zmianę postawy egzystencjalnej modlącego.
Przytacza zdanie Kanta wg. którego jedyną funkcją modlitwy jest wytwarzanie postawy oddania Bogu, a nie wpływanie na Jego wolę.
Jako przykład powiązania modyfikacji możliwej egzystencji z istniejącą autor podaje “Wyznania” św. Augustyna, gdzie Augustyn opowiada o zmaganiu związanym ze zmianą swojej postawy życiowej na przestrzeni lat i późniejszej analizie jak wg. niego przebiegała w tym okresie interwencja Boga.
Według autora skuteczność modlitwy polega na zmianie oczekiwań wobec istniejącej rzeczywistości i znalezienie w niej sensu.

Przemyślenia autorów są o wiele bardziej złożone niż opis, który przedstawiłem powyżej, dlatego jeszcze raz odsyłam do książki.
 

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Ireneusz Sielski

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34