zespół

Dlaczego decydujemy się na psychoterapię?

17/01/2019
 
 

W społeczeństwie wzrasta wiedza dotycząca istoty psychiki w życiu człowieka. Maleje wstyd przed przyznaniem się do cierpienia. Dbałość o kondycję psychiczną staje się wyrazem odpowiedzialności za życie swoje i swoich najbliższych. Z rzadka jednak pojawiają się w gabinecie osoby w celach profilaktycznych. „Chciałabym się rozwijać, poznać siebie lepiej, realizować swój potencjał w pełniejszy sposób” - takiego otwarcia nie słyszałam od lat. Zwykle siadają w fotelu na przeciwko nas osoby w zaawansowanym kryzysie, któremu towarzyszy szereg bolesnych objawów: depresja, stany lękowe, związek rozbity lub na skraju rozpadu, całkowity brak satysfakcji z wykonywanej pracy przynoszącej krocie, które skłoniły nas do zaciągnięcia szeregu długoterminowych zobowiązań w bankach, sytuacja jak w potrzasku. Wiele osób chce, żeby po prostu minął objaw. „Nie chcę cierpieć, chcę być dobrą matką, czy ojcem, chcę w końcu dobrze się czuć ze sobą, nie mieć nieprzyjemnych objawów.” - to zdania, które słyszymy na początku.

 

W psychoterapii, tak, jak w codziennym życiu mamy szanse stawić czoła prawdzie, albo uciekać od siebie. Ucieczka daje chwilowe wytchnienie, długofalowo jest jednak źródłem życia pełnego cierpienia. Świadomie nikt z nas nie chce cierpieć, wielu z nas automatycznie podejmuje działania, które do cierpienia prowadzą.

 

Pojawiamy się, bo utraciliśmy wolność lub w końcu dotarło do nas, że od dawna, czasem od kiedy sięgniemy pamięcią jej nie mamy… Pragniemy w końcu, czy znowu czuć się kowalem własnego losu. Czujemy się zniewoleni, ale nie potrafimy dostrzec co tak naprawdę nas zniewala. Czasem to widzimy, ale lęk, nie pozwala nam pójść inna drogą. Podstawowym zadaniem psychoterapeuty jest rozpoznawanie tych determinujących sił, pokazanie pacjentowi jak sam nieświadomie wyrządza sobie krzywdę oraz wzmacnianie zdolności do autokreacji, którą każdy z nas posiada.

 

Psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna, Gestalt, podejście skoncentrowane na rozwiązaniu, psychoterapia behawioralno-poznawcza, mindfullnes, racjonalno-emotywna terapia zachowań hipnoterapia, terapia systemowa i wciąż rozwijające się inne podejścia… W każdym z nich psychoterapeuci po swojemu definiują przyczyny cierpienia.

Jedni mówią, że cierpimy z powodu nieprzystosowawczych procesów poznawczych lub zachowań, inni, że przez uczucia, których unikamy, jeszcze inni, że z powodu nierozwiązanych wewnętrznych konfliktów, bądź, że nie jesteśmy w stanie, że nie jesteśmy w stanie doświadczać bieżącej chwili. 

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Jagna Ambroziak

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Żegiestowska 22B
02-924 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34