zespół

Czym mogą być problemy ze snem- kiedy udać się do psychiatry a kiedy do psychoterapeuty i jak je leczyć.

20/09/2018
 
 

Częstym objawem, który pojawia się w czasie przeżywania przez nas różnych kłopotów czy osobistych, czy zawodowych, a także zdrowotnych są zaburzenia snu. Najczęściej są to trudności w zasypianiu. Kładziemy się spać zmęczeni, ale zaraz po położeniu zaczynamy myśleć o naszych kłopotach. Często mimo zmęczenia, przez wiele godzin nie śpimy. Innymi problemami są wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy lub/i budzenie się o stałej porze np godz 330 w nocy z dużymi trudnościami z powrotem do snu.

Jeśli objawy te utrzymują się każdego dnia przez okres ponad 2 tyg to warto by było skontaktować się ze specjalistą psychiatrą. Dlaczego?

W tym momencie można spróbować zastosować doraźną kurację lekami nasennymi i obserwować czy objawy po 2 tyg wycofają się. Szybkie przerwanie poważnego problemu ze snem pozwala osobie cierpiącej szybko uporać się z problemem. Podkreslam tu słowo doraźną ponieważ przyjmowanie środków nasennych przez dłuższy czas np 3-4 miesiące, czasami nawet krocej może prowadzić do uzależnienia. Należy jednak pamietać że uzależnienia są bardzo indywidualną reakcją każdego człowiek. Są ludzie, którzy nie uzależniają się przez bardzo długi okres czasu a są tacy, którzy bardzo szybko wymagają np w przypadku leków coraz większych dawek.

Jeśli problemy ze snem są związane bezpośrednio z traumatycznym wydarzeniem to ważne aby pójść do psychoterapeuty. Możliwość swobodnej rozmowy o tym co się stało, bardzo często znosi w nas przymus opracowywania tego w głowie, w czasie przeznaczonym na sen.

Jeśli problemy ze snem są przetrwałe i osoba zgłasza się po okresie 2 miesięcy od pierwszych problematycznych nocy to wtedy proponujemy leki przeciw-depresyjne o właściwościach nasennych. Są to leki całkowicie bezpieczne, stosowane nawet długo, nie przynoszą żadnego uzależnienia.

Problemy ze snem mogą być pierwszymi objawami epizodu depresyjnego. Dlatego ważne jest aby nie próbować zbyt długo radzić sobie z tym samemu czy też korzystając z wszędzie reklamowanych ziołowych środków nasennych. Te mogą troszkę pomagać, ale najczęściej działają jak placebo. 

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Magdalena Namysłowska

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34