zespół

Sposoby na depresję

27/06/2018
 
 

Osoba cierpiąca na depresję przeżywa chroniczny spadek energii i motywacji do życia. Z dnia na dzień przestaje brać udział w życiu rodzinnym, angażować się w codzienny rytm i działania. Powoduje to dystans do niskich i odizolowanie się od nich.
Nie dzieje się to z jej złej woli, ale jest związane z naturą i przebiegiem tej choroby.
Depresja jest za kazdym razem bardzo bolesnym i indywidualnym doświadczeniem dla chorej osoby, ale i dla całej jej rodziny. Bliscy chorego czują się opuszczeni, bezradni nie rzadko w sobie szukają winy.
W jaki sposób towarzyszyć , żyć w rodzinie z osobą chorą na depresje? Dowiedz się więcej...
Oddzielenie objawów choroby od osoby. Zaakceptowanie, że pogłębiająca się apatia, stany przygnębienia i braku aktywności nie będą trwały wiecznie. Leczenie farmakologiczne, psychoterapia przyniosą, w którymś momencie poprawę.
Otoczenie osoby chorej życzliwością, zrozumieniem i miłością staje się lekarstwem samym w sobie. Podobnie jak umiejętne towarzyszenie. Namawianie ( ale nie zmuszanie) do aktywności , spotkań , wyjść rodzinnych. Udzielanie pomocy zamiast wyręczania czy nadopiekuńczości. Podtrzymywanie dotychczasowego rytmu życia, celebrowanie imienin, świąt czy innych ważnych rodzinnych wydarzeń. Starać się by żyć z depresją, a nie w depresji.
 

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Agnieszka Carrasco-Żylicz

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34