zespół

Najlepszy pomysł na Walentynki

 
 

Czy wiecie, co uszczęśliwi Waszą drugą połowę w walentynki, oraz co pomoże Wam być szczęśliwszymi na co dzień?

Mógłbym Wam podszepnąć, gdybyście wiedzieli, jakim językiem miłości posługuje się Wasz partner.

Gary Chapman w swojej książce „5 języków miłości” opisuje, dlaczego partnerzy mają problemy we wzajemnym komunikowaniu, dlaczego czują się niekochani i jak można to zmienić.

Często trafiają do mojego gabinetu pary, które mają szczere intencje, by obdarowywać się wzajemną miłością, ale im to nie wychodzi. Ich problemy z biegiem czasu pogłębiają się i czasami nawet podejmują decyzję o rozstaniu.

5 języków miłości według Garyego Chapmana jest często skuteczną metodą na bardziej szczęśliwy związek.

A oto te języki:

  • Słowa wsparcia – jeśli często słyszysz od partnera/partnerki „Ty mnie w ogóle nie doceniasz”, „nie mówisz mi jaka/jaki jestem dla Ciebie ważny/ważna”, to nie posługujecie się oboje tym językiem;
  • Wspólny czas – jeśli partner/partnerka domaga się byście coś wspólnie robili, czy jest niezadowolona z tego, jak ten czas spędzacie, to ten język jest zaniedbany;
  • Prezenty – jeśli druga osoba ma do Ciebie żal, że nie kupisz jej nawet przysłowiowego kwiatka, że rzadko otrzymuje od Ciebie przedmioty materialne, to jest sygnał o deficycie w tym języku;
  • Uczynki – gdy słyszysz, że „znowu po sobie nie posprzątałeś”, że „nie doceniasz tego, co druga osoba dla Ciebie zrobiła”..., to prawdopodobnie nie zwracasz uwagi na to, jak poprzez swoją pracę Twój partner/partnerka stara się Ciebie kochać, i jak pragnie, byś w podobny sposób wyrażał swoje uczucie;
  • Bliskość fizyczna – seks, ale nie tylko. Jeśli często słyszymy „przytul mnie”, „usiądź koło mnie i mnie obejmij”, to znaczy, że ten język jest dla niej/niego ważny.

W książce, jak i w sieci, znajdziecie test sprawdzający dominujące języki miłości, jakimi się posługujecie.

Warto to sprawdzić, byście w najbliższe Walentynki i nie tylko obficie obdarowali swoich najbliższych tym, co jest dla nich najbardziej cenne.

Gdy wręczycie pierścionek z brylantem osobie, dla której ważne są słowa wsparcia, nie zapomnijcie powiedzieć, jak bardzo ją cenicie. Wymieńcie jak najwięcej sytuacji, kiedy docenialiście ją przez ostatni rok, czy od czasu, gdy się poznaliście. Nie zdziwcie się, gdy te słowa będą równie cennym, albo i cenniejszym darem niż drogi pierścionek.

Gdy perfekcyjnie posprzątacie mieszkanie i przygotujecie wyśmienity posiłek osobie, której językiem jest wspólny czas, skupcie się na byciu razem, wspominaniu, snuciu planów, spędźcie czas w sposób, jaki ta osoba lubi, a nie tylko myślcie czy wszystko było wystarczająco ciepłe i idealnie podane.

Gdy kupicie tę seksowną bieliznę, która jest bardziej podarunkiem dla Was, to nie zapomnijcie, by również kupić jej ulubiony kwiat, czy inny nawet drobny ale prezent, z którego ta osoba by się ucieszyła, jeśli to jest jej dominujący język.

Dla osoby, której językiem są uczynki, zanim zaprosicie ją na romantyczny wieczór, powiecie, jak pięknie wygląda, jaka jest mądra i jak bardzo chcecie z nią być. Poodkurzajcie mieszkanie, pomalujcie pokój, podokręcajcie rozluzowane śrubki, poprasujcie, a wieczór będzie niezapomniany.

Gdy usiądziecie, by wspominać wspólną przeszłość, oglądać film, jeść posiłek, nie zapomnijcie, że osobie, dla której ważna jest bliskość fizyczna, sprawicie przyjemność nie tylko wtedy, gdy jej nie odrzucicie seksualnie, ale również gdy ją przytulicie, będziecie trzymać za rękę, obejmiecie, czy w inny sposób pozwolicie być fizycznie blisko.

Te sugestie nie dotyczą tylko świąt. Gdy będziecie porozumiewać się językiem nie tylko swoim, ale i swojej partnerki/partnera na co dzień, okaże się, że możecie być ze sobą znacznie bardziej szczęśliwi niż dotychczas.

Udanych walentynek!

 

Ireneusz Sielski
Psychoterapeuta o orientacji systemowej w podejściu kolaboratywnym oraz terapii Gestalt,
ekspert w pracy z parami, małżeństwami i rodzinami

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Ireneusz Sielski

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34