zespół

Dieta? Nie przed świętami!

 
 

Przed świętami często pojawia się pomysł: "zrobię sobie dietkę, by wyglądać lepiej”. Nie zapominajmy też o tym, że w święta będzie mnóstwo okazji do przejedzenia się, że teraz może warto trochę się ograniczyć?

Jest to najczęstszy błąd, jaki popełniają osoby, które właśnie w święta mają zamiar troszkę się najeść. Taka strategia bardzo rozregulowuje metabolizm i zamiast odchudzania, może skończyć się tyciem. Taki świąteczny efekt jojo.

Nieregularne jedzenie

W życiu codziennym zdarza się, że jemy nieregularnie, bo praca, bo brak czasu. Jemy byle co, a to nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie ale również i wagę. Okres przedświąteczny jest czasem jeszcze bardziej skomplikowanym pod tym względem. Często wybieramy szybkie rozwiązania, nie mamy czasu na gotowanie. Najczęściej wówczas chwytamy za kanapki, batony lub w czasie zakupów wyskakujemy na pizzę.

Jednak ograniczanie jedzenia i próby odchudzania przed świętami także nie są najlepszym pomysłem.

Dlaczego?

Ograniczania, które stosujemy przed świętami, powodują spowolnienie metabolizmu, a to z kolei powoduje, że ciasta i sałatki, które zjemy w święta, będą dłużej przetwarzane przez nasz organizm. To natomiast prowadzi do odłożenia się nadmiaru energii w tkankę tłuszczową.

Efekt?

To co miało nam pomóc, spowoduje coś zupełnie odwrotnego.

Przedświąteczne ograniczenia powodują również, że nasz żołądek zmniejsza swoją objętość. Po kilku dniach postu możemy zjeść dużo mniej. W święta natomiast porcje są przecież dużo większe i częstsze niż zazwyczaj.

Co to oznacza?

Spowolniony metabolizm oraz zmniejszony żołądek spowodują, że świąteczne biesiadowanie bardzo obciąży nasz układ pokarmowy, powodując bóle brzucha, zaparcia itp.

Jak przeciwdziałać?

Zawsze warto zacząć jeść lepiej, mniej i uważniej. Jeśli uda nam się z tego korzystać również w święta, to bardzo dobrze. Jednak jeśli już teraz wiemy, że nie mamy zamiaru się ograniczać w święta, to dajmy sobie spokój z jakąkolwiek dietą i ograniczeniami przed świętami. Zacznijmy myśleć o lepszym jedzeniu po świątecznych biesiadach.

Zamiast diety przed świętami, dodajmy trochę aktywności fizycznej. To napędzi metabolizm i pomoże te wszystkie ciasta i pierniczki szybciej "spalić".
 

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Anna Ferreira

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34