zespół

Czy warto walczyć o to małżeństwo?

 
 

W najbliższych tygodniach przeanalizujemy film The war of the Roses (Wojna Państwa Rose) i zastanowimy się, jak pielęgnować związek, by trwał i przynosił szczęście. Przeanalizujemy także sytuacje, które mogą osłabiać więzi i doprowadzić do kryzysu. Zaczniemy jednak od końca – dziś sprawdzimy, co zrobić, kiedy wiadomo, że relacja nie przetrwa.

Narrator opowieści w filmie – prawnik i przyjaciel Olivera, Gavin D'Amato przekonuje, że kluczem do sukcesu, jeśli chce się bezproblemowo rozstać, jest hojność, która pozwala szybko i bezboleśnie rozpocząć nowe życie. Jednak pytanie brzmi, czy związek państwa Rose nadawał się do uratowania?
Do pewnego momentu była szansa, niemniej Oliver jej nie wykorzystał. Dlaczego? To Barbara podjęła decyzję o rozstaniu, stąd Oliver potrzebował zrobić wszystko, by rozbudzić ponownie jej serce.

Czy jest to sprawiedliwe, że tylko on miał walczyć o związek, że tylko on miał szukać winy po swojej stronie? Na pewno nie, gdyż oboje przyczynili się do jego rozkładu, ale tutaj tylko mąż mógł wzbudzić iskierkę dawnej miłości w sercu żony za sprawą refleksji nad tym jak ją traktował.

Film pokazuje scenę gdy Barbara zaczyna opowiadać historię zakupu kryształowych kieliszków, a poirytowany niespójnością wypowiedzi Oliver przerywa i sam mówi o zakupie. Niby banalna sytuacja, ale w domyśle tego typu incydenty spowodowały, że Barbara z czasem czuła się coraz bardziej pomijana, traktowana z pogardą. Jej obroną było stopniowe obojętnienie na zachowania męża aż do stanu, gdy uświadomiła sobie, że śmierć Olivera byłaby dla niej ulgą. Ponieważ nie zależało jej już na nim, miała odwagę bezpardonowo powiedzieć, że go nie kocha i chce rozwodu. 

Błędem Olivera był tu brak autorefleksji, zamiast tego rozżalił się nad sobą, o to że Barbara nie przyjechała po niego do szpitala, co uznać można za dalsze wyrażanie pogardy wobec żony.
Z taką postawą nie miał szans na uratowanie małżeństwa, a najmniejszym złem w tej sytuacji byłoby skorzystanie z porady Gavina, co mogłoby zapobiec... wojnie.
 

Ireneusz Sielski
Psychoterapeuta o orientacji systemowej w podejściu kolaboratywnym
oraz terapii Gestalt, ekspert w pracy z parami, małżeństwami i rodzinami

 

Zobacz wszystkie aktualności eksperta: Ireneusz Sielski

 
 

« Powrót do listy

 

Pomagamy

 
Przyjdź:
ul. Wiertnicza 131
02-952 Warszawa (Sadyba)

Zadzwoń:
22 839 74 43 lub 721 43 43 34